Pazartesi, Şubat 26, 2024
Ana SayfaTarsusTarsus'ta, 1750 çocuğa toplu sünnet töreni

Tarsus’ta, 1750 çocuğa toplu sünnet töreni

Mersin’in Tarsus ilçe Belediyesi ve Medical Park Hastanesi işbirliğiyle daha önceden sünnet edilen ve erkekliğe ilk adımı atan Tarsuslu çocukların kirvesi Belediye Başkanı Şevket Can, sünnet ettirdiği bin 750 çocuk için belediye tesislerinde muhteşem bir sünnet şöleni düzenledi.

Kuran-ı Kerim okunmasıyla başlayan şölende, çocuklara aileleriyle birlikte döner ikramı yapıldı. Daha sonra animasyonlar ve gösterilerle birlikte aileleriyle eğlenen çocuklarla tek tek ilgilenen Başkan Can, çocuklara çeşitli hediyeler verirken, çocuklar ve aileleriyle birlikte fotoğraf da çektirdi.

Sünnet Şöleninde ilk konuşmayı yapan Belediye Başkanı Şevket Can, sosyal ve üretken belediyecilik anlayışıyla ayrım yapmadan hizmet etmeye devam ettiklerini söyledi. Başkan Can, “Geçen sene başlatmış olduğumuz sünnet programımız bu senede devam etti. Geçen sene 608 çocuğumuzun erkekliğe ilk adım diye nitelendirdiğimiz sünnet merasimini gerçekleştirdik. Bu sene bize müracaat eden bin 750 çocuğumuzun sünnet merasimini gerçekleştirmenin mutluluğunu ve heyecanını siz değerli hemşehrilerimle birlikte yaşıyoruz. Sünnet dinimiz İslam açısından baktığımız zaman Müslümanlığın şartından biridir. Erkek çocuklarının belli bir yaşta erkekliğe ilk adımının atılması için sünnet merasimi yapılır. Aynı zamanda adetlerimize göre sünnet olan çocuğa kirve olunur. Tarsusumuzda adettir. Geçen sene biz bu düşünceyle Tarsusumuzun kirvesi olmuştuk. Bu senede bin 750 çocuğumuzun kirvesi olmanın mutluluğunu ve heyecanını gene sizlerle birlikte yaşıyoruz. Kirvelik adetlerimize göre çok önemlidir. Çünkü kardeş çocuklarına nikah düşüyor, kardeş çocukları birbirleriyle evlenebiliyor ama adetlerimize göre kirve çocukları evlenmiyor. Çünkü kirve olan insanla yani şahsım Şevket Can olarak ben, bin 750 çocuğumuzla kirvelikle aynı zamanda kardeşlik projemizi gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Ya sizlerle artık bundan sonra akrabayız, bu akrabalık hepimize hayırlı ve uğurlu olsun” dedi.

Sünnet Şöleni için yaptığı planlı çalışmadan dolayı Belediye Başkanı Şevket Can’ı tebrik eden Toroslar Belediye Başkanı ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamit Tuna, 336 bin insanı aile kabul edip, bin 750 çocuğun kirvesi olduğu için Başkan Can’a teşekkür etti.

Tuna, “Tarsus Belediye Başkanımız Şevket Can beyefendinin hakikaten bölgesindeki var olan 336 Bin insanı bir aile kabul edip, özellikle çocuklarımızın çocukluktan erkek olmaya yöneldiği bu süreçte kirve olarak kendini ifade edip daha yakın olma pozisyonunu seçtiği için, bir aile hukuku başlattığı için kendilerini tebrik ediyorum. Hastanede belli periyodlarda çocuklarını alıp ailesiyle birlikte o hijyen ortamı içerisinde en ufak bir sıkıntı olmaksızın, herhangi bir hastalığın da bulaşmasına vesile olmaksızın yapmış olduğu bu planlı çalışmadan dolayı Şevket Can Başkanımızı tebrik ediyor ve teşekkür ediyorum’’ dedi.

Tarsus’taki bütün mahalleleri bir araya getirdiği için Belediye Başkanı Şevket Can’a teşekkür eden Mersin Milletvekili Baki Şimşek, “Bugün burada Gazipaşa’dan Fahrettinpaşa’ya, Ülküköy’den Ergenekon’a, Beydeğirmeni’nden Şahin mahallesine, Tarsus’un 45 mahallesi ve 129 köyünden değerli hemşehrilerimi buraya toplayan Tarsus’un Belediye Başkanı, Tarsus’ta yaşayan 350 bin insanın Belediye Başkanı Şevket Can beyefendiye teşekkür ediyorum. Bugün Tarsus’ta yaşayan, Toroslar’da yaşayan, Mersin’de yaşayan hiçbir vatandaşımızı Şevket Can ayrım yaptı, Hamit Tuna ayrım yaptı diyemez. Gerçekten kendi ilçelerinde yaşayan her bir insanımızı kucakladılar, her bir insanımıza ellerini açtılar. Fakirin, fukaranın, garibin, gurabanın yanında oldu. Ben bu etkinliklerin devamını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

Eski model klasik otomobillerden oluşan konvoyla şehir turuna çıkan Başkan Can ve çocuklar son derece mutlu bir an yaşadı. Tarsus Belediye Bandosunun da katıldığı şölene halk el sallayarak ve kornalarla eşlik etti. “2019’da 3. Sünnet Şölenini gerçekleştirmeyi Rabbim bize nasip etsin” diye konuşan Başkan Şevket Can, şehir turu esnasında da Tarsusluların yoğun sevgi gösterileriyle karşılandı.

TARSUSLU ÇOCUKLARIN KİRVESİ BELEDİYE BAŞKANI ŞEVKET CAN, SÜNNET ETTİRDİĞİ 1750 ÇOCUK İÇİN BELEDİYE TESİSLERİNDE TOPLU SÜNNET ŞÖLENİ DÜZENLEDİ.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments