Başkan Seçer, MESKİ katılım bedeli eleştirisine sert çıktı

0
407

Mersin Büyükşehir Belediyesi Ocak ayı Meclis Toplantısı 2. birleşimi, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında gerçekleştirildi. MESKİ abonelik altyapı katılım bedeli ile ilgili eleştirilere yanıt veren Başkan Seçer,  “Herkes yasalar çerçevesinde bir bedel ödemek zorunda. Yasa bana bu hakkı vermiş. Ben yatırım yapmak istiyorum. Aldığım yüzde 2’yi cebime koymayacağım. Size, vatandaşa yine yatırım olarak dönecek” dedi.


“Herkes yasalar çerçevesinde bir bedel ödemek zorunda”

 

MESKİ abonelik altyapı katılım bedeli ile ilgili yöneltilen eleştirilere yanıt veren Başkan Seçer,  “Ben yasaları uygulamak zorundayım. Ben bunu kendimce bir hesap yöntemi ile yapmadım. Sayıştay 01.11.2019’da bir yazısında belediye gelirleri kanununun 89. Maddesi’ne bir atıfta bulunmuş. ‘Harcamalara katılım payları bina ve arsalardaki emlak vergi değerinin % 2’sini geçemez. Biz % 1’i geçemez diye onlara bir yazı veriyoruz. ‘Hayır % 2’sini geçemez’ diyor. Biz de ona istinaden yeni binalardan % 2’ye kadar katılım payı alma hakkımız var. Kanunları uygulamak durumundasınız. Ben oradan para almayayım, buradan para almayayım, indirim yapayım, sosyal politikalar uygulayayım, kreş yapayım, yurt yapayım parayı nerden bulacağım ben? Ne dediysek o. Herkes yasalar çerçevesinde bir bedel ödemek zorunda. İnsanları sıkboğaz edelim demiyoruz. MESKİ yatırımlarına ihtiyaç var. Su, kanalizasyon, arıtmaya ihtiyaç var. 2.5 milyar lira yatırım yapmam lazım. Hibe buldum, kredi buldum. Öz kaynağı nereden yaratacağım? Aldığım katkı paylarından ya da MESKİ’nin diğer gelirlerinden yapacağım. Yasa bana bu hakkı vermiş. Biz bunu tahsil etmeye başladık. Mesele şu. Dairenin bedeli 1 milyon. Emlak vergisi 200 bin lira. Yüzde 2’si ne yapıyor? 1 milyon liralık evi olan da bir zahmet o katkı payını versin ki temiz bir şehir yaratalım. İçmesuyu hattı, kanalizasyon yapayım. Fakir bağırsa hakkı var. Zengin bağırıyor, müteahhit bağırıyor” diye belirtti.

Alınan bedelin bir kereye mahsus alındığını ve en çok da parası olan kesimleri rahatsız ettiğini ifade ederek sözlerini sürdüren Başkan Seçer, şöyle devam etti:

“Ocak ayı içerisinde 84 kişi itiraz etmiş. 84 kişi Mersin’de ihtilal yaptı. Niye? 1 milyon liralık dairesine 4 bin lira katılım payı ödedi diye. Böyle bir yönetim anlayışı olmaz. Vatandaş bağırıyor diye geri adım atamam.  Yaptığımın doğru olduğuna inanıyorsam dikine dikine giderim. Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır. İsteyen yüzde 1.5 da alabilir, yüzde 2 de alabilir, yüzde 1 de alabilir. Bu rakamlar lüks daire sahiplerine dokunur. İki yıl taksit yapıyor muyuz, yapıyoruz. % 25 peşinat iskontosu yapıyoruz. El insaf. Öde kardeşim. Benden yol iste, kanalizasyon iste, sel taşkını isteme ama ‘ben sana para vermem’ diyor.  Yine de gözden geçiriyoruz. Eksiğimiz varsa düzeltiriz ama yoksa devam edeceğiz kararlıyım. Arkadaşlar bir çalışma yapacaklar. Bana sunacaklar. Bir düzeltme olacaksa seyyanen bir rakam çıkartmaya çalışıyoruz. Sel taşkını olmasın diye arıtma istediğiniz yere yapabileyim diye, kanalizasyon yapabileyim diye yüzde 2’den alıyorum. Şimdi bir çalışma yaptırıyorum. Ama geri adım atacağım anlamına da gelmez. Yaptığım işler yasalara uygun işler. Katılım payı almamın yasa dışı olduğunu söyleyebilir misin? Benim yaptığım legal bir iş değil mi? Yasalara uygun. Ben böyle bir tercih koymuşum. Ancak şimdi bu itirazlar geldi. Dedik ki bu itirazların miktarı ne? Tablo ne? Mersin’deki daire fiyatları ne? Buradaki durum ile İstanbul’daki durum farklıdır. Her bölgenin kendine münhasır özellikleri vardır. Orada yüzde 1 yeterlidir. Çok yüksektir rakamlar. Emlak vergileri. Burada yetersizdir. Ben yatırım yapmak istiyorum. Aldığım yüzde 2’yi cebime koymayacağım. Size, vatandaşa yine yatırım olarak dönecek. Ama ben böyle takdir etmişim. Şimdi üzerinde tekrar bir değerlendirme yapıyoruz. Benim gelir kaynaklarım belli. Tablo belli, maliyetlerim belli. Arkadaşlarımız bu konuda çalışıyorlar. Bir dahaki Meclis’e gündeme getirirseniz uygulamalarımızı da göreceksiniz. Uyaracağınız bir konu çıkarsa yine takdirlerinize bırakıyoruz.”

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi giriniz