Pazar, Şubat 25, 2024
Ana SayfaSİYASETAytuğ Atıcı: “Güneş enerjisi kooperatifleri kuracağız”

Aytuğ Atıcı: “Güneş enerjisi kooperatifleri kuracağız”

CHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, güneş enerjisi kooperatifleri ve mobil meyve suyu fabrikası kurararak çiftçinin önemli iki sorununu çözeceklerini ifade etti.

 

 

Erdemli’ye bağlı, Kızkalesi, Kumkuyu, Ayaş, Limonlu’da halkla biraraya gelen CHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, halkın sorunlarını dinleyerek, bu sorunlara yönelik projelerini anlattı.

 

“Güneş enerjisi kooperatifleri kurarak, çiftçinin elektrik giderini minimuma indireceğiz”

Çiftçinin en büyük sorunlarından birinin yüksek miktarda gelen elektrik faturaları olduğunu belirten Atıcı, çiftçinin yukarıdaki bahçesi için suyu alıp yukarı pompaladığında, su faturasının kaç kat fazlası elektrik faturası ödediğini belirterek, çiftçinin bu sorununu çözmek için güneş kooperatifleri kuracaklarını ifade etti. Atıcı, “Bu kadar güneşin yoğun olduğu bir yerde, güneş enerjisi kooperatifleriyle çiftçinin güneş enerjisi üretmesini sağlayıp, özellikle sulama kooperatiflerinin elektrik enerjisi giderlerini minimuma indireceğiz” dedi.

 

“Mobil meyve suyu fabrikası kuracağız”

Çiftçinin diğer önemli sorununun, bahçesindeki meyvenin para etmemesi olduğunu belirten Atıcı, şöyle konuştu: “Geçen 7 yıl boyunca Mut’a gittim, Mut halkı bana dedi ki bizim en büyük sorunumuz kayısı para etmiyor, 50 kuruşa gidiyor. Ne lazım dedim. Buraya bir meyve suyu fabrikası açın, dediler. Bakıyorum benzer sorun, Erdemli’de limon için, Mezitli’de şeftali için var. Benzer sorun, Tarsus’ta üzüm için, Silifke’de çilek için var. Şimdi bunların her biri için, ayrı bir fabrika yapsanız 1 ay çalışacak, 11 ay yatacak. Doğru bir yatırım değil. Bir mobil meyve suyu fabrikası projesi var dünyada. Tır gibi düşünün gezici meyve suyu fabrikası. Ne koyarsanız onu sıkıyor. Bu projeyi gerçekleştirerek, çiftçimizin bu önemli sorununu da çözmüş olacağız”

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments