Pazar, Şubat 25, 2024
Ana SayfaÖZEL HABERProf. Dr. Cengiz Özge: "40 yaş üzeri her 5 erkekten birisi KOAH"

Prof. Dr. Cengiz Özge: “40 yaş üzeri her 5 erkekten birisi KOAH”

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr Cengiz Özge, 40 yaş üzeri her 5 erkekten birisinin KOAH olduğunu belirterek, bu hastaların üçte ikisinin hastalığından haberi olmadığını söyledi.

Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Cengiz Özge, 21 Kasım Dünya KOAH günü sebebiyle Mersin İNTERNET HABER’e özel açıklamada bulundu. Prof. Dr. Özge, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı’nın (KOAH) müzmin, solunum yollarında gelişen, mikrobik olmayan, iltihap neticesinde darlık ve tıkanıklığa yol açan bir hastalık olduğunu belirtti. Özge, 40 yaş üzeri erkeklerde, her 5 erkekten birisinin KOAH olduğunu, ancak hastaların üçte ikisinin hastalıklarından habersiz olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Cengiz Özge, “KOAH, tüm dünyada görülen ölümlerin en sık 3. nedenidir. Hastalığa sebep olan en önemli neden ise sigara içilmesidir. Bunun dışında ev içi hava kirliliği, kömür ve odun sobaları, mesleki olarak karşılaşılan gaz ve toz partikülleri, büyük şehirlerde görülen hava kirliliğidir. KOAH ‘ın belirtileri; nefes darlığı, öksürük ve balgamdır” dedi. Özge, bu şikayetleri olan hastaların solunum fonksiyon testi yapması ve mutlaka bir göğüs hastalıkları uzmanına başvurması gerektiğini söyledi.

Prof. Dr Özge, “KOAH tedavisi olan bir hastalıktır. Tedavinin en önemli basamağı sigaranın bırakılmasıdır. Bunun dışında hastalığın ilerlemesini durduracak tedaviler mevcuttur. KOAH’ı olan hastaların özellikle enfeksiyonlardan korunması çok önemlidir. Bu nedenle grip ve zatürre aşılarının mutlaka yaptırmaları gerekir” dedi.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments