Pazartesi, Şubat 26, 2024
Ana SayfaÖZEL HABERProf. Dr. Aynur Özge: "Yaşlılıkta unutkanlık normal değildir!"

Prof. Dr. Aynur Özge: “Yaşlılıkta unutkanlık normal değildir!”

21 Eylül Dünya Alzheimer Günü dolayısıyla Mersin İNTERNET HABER’e konuşan, Alzheimer Derneği Mersin Şube Başkanı Prof. Dr. Aynur Özge, ülkemizde 1 milyon, tüm dünyada ise 30 milyon’dan fazla Alzheimer hastası olduğunu belirtti.

Her yaşta damar sağlığı yolunda gitmezse demans için risk oluşturabileceğini belirten Prof. Dr. Özge, “Yaşlılıkta unutkanlığın normal olarak görülmemesi gerektiğini, özellikle 65 yaşından büyüklerde unutkanlığın artmasının ve huy değişikliğinin, hastalığın tanımlanması açısından önemli olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Aynur Özge “Uzamış depresyon, özellikle 50 yaş üzerinde demans için risk oluşturur. O yüzden her yaşta zihnen, bedenen ve sosyal açıdan aktif yaşam sürün. Damar sağlığınızı koruyun! Her yaşta insan için, zengin sosyal çevre ve pozitif yaşam, en büyük servettir” dedi.

Her Alzheimer hastası için en az 4 aile üyesinin yaşam akışını değiştirmek zorunda kaldığını belirten Özge “Eğer ailesinde bu hastalıkla tanışmayan şanslı kişilerdenseniz o zaman hemen kalkın, bir tabak kek veya meyve hazırlayın, ve en kısa sürede size en yakın büyüğünüzü ziyaret edin. Onlarla sohbet edin.
Onlar unutsa da siz onları unutmayın ” dedi.

Alzheimer hastalarına ve hasta yakınlarına destek olacak yegane kurumun Türkiye Alzheimer Derneği olduğunu belirten Prof Dr Aynur Özge, derneğin Mersin Şubesi’nin 03243320005 nolu telefonundan detaylı bilgi alınabileceğini söyledi.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments