Cuma, Aralık 8, 2023
Ana SayfaÖZEL HABER"Migren, felç riskini 2,5 kat artırıyor"

“Migren, felç riskini 2,5 kat artırıyor”

6-7 Eylül tarihlerinde, Londra’da gerçekleştirilen ‘Migraine Trust Kongresi’ne konuşmacı olarak katılan ilk Türk bilim insanı olan Mersin Üniversitesi Nöroloji Anabilim dalından Prof. Dr. Aynur Özge, “Çocuk- ergen baş ağrılarının tedavisi ve migrenin ağrı dışı ortaya çıkış şekilleri” konularında 2 konuşma yaptı. Özge’nin oturum başkanlığı da yaptığı kongrede, migren ile ilgili çok önemli bilgiler paylaşıldı.

Dünyanın en saygın baş ağrısı kongrelerinden biri olan Migraine Trust Kongresi’nde öne çıkan önemli bazı bilgiler şöyle özetlenebilir:

– Migren yalnızca baş ağrısı değildir. Eşlik eden baş dönmesi, duygudurum sorunları, uyku sorunları, mide-bağırsak sorunları veya romatizmal sorunlar çözülmedikce sorun devam eder.

– Sık sık ağrı kesici kullanmak, beyinde kalıcı hasarlara sebep olur.

– Migrenli hanımların hormon içeren ilaç kullanırken dikkat etmeleri gerekir. Aksi halde felç geçirebilirler.

– Migrenliler sigara gibi damar sertliği yapan uyaranlardan uzak durmalıdır. Zira migren baslı başına felç riskini 2.5 kata kadar artırıyor.

– Migrende ağrı önleyici ilaç ve iğneler, sorunun çözümünde anlamlı yol alınmasını sağladı.

– Toplumsal migren farkındalık etkinlikleri faydalıdır. Halk bilinçlenirse doğru yasam sekli ve tedavilerin yerinde kullanımı ile kalıcı çözüm oluşur.

– Çocuk ve ergenlerde migrenin ağrı dışındaki görünümleri olan kolikler, karın ağrıları veya baş dönmeleri farkedilip tedavi edilmezse beyinde oluşan ağrı hafızası çocuğun gelecekteki ağrı eşiğini düşürür. Ağrıya vereceği bedensel tepkileri olumsuz etkiler.

– Migrenliler su içme, uyku hijyeni, sağlıklı beslenme ve mavi ekranlarla geçirdikleri süreleri düzeltmezlerse tedavi anlamlı sonuç vermez.

– Küme baş ağrısı kendine has beyin kimyasalları ve özel bir tedavi stratejisi olan bir ağrı türüdür. Yeni tedavilerle başarı tatmin edicidir.
(ÖZEL HABER)- Mersin İNTERNET HABER

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments