Çarşamba, Aralık 6, 2023
Ana SayfaMezitliMezitli, Kentsel İnovasyon Ödülü'nü alabilecek mi?

Mezitli, Kentsel İnovasyon Ödülü’nü alabilecek mi?

Türkiye’yi uluslararası arenada temsil eden Mezitli Belediyesi’ni, “Guangzhou Uluslararası Kentsel İnovasyon ödülü” heyecanı sardı. Finalde Sidney, New York ve Milano gibi dünya kentleri ile yarışan Mezitli Belediyesi, dev kentler arasından sıyrılmanın hesabını yapıyor.

2018 Guangzhou Uluslararası Kentsel İnovasyon ödülü için 66 ülke, 193 şehirden 273 belediyenin başvurusu alındı. Aralarında Uluslararası Şehir ve Bölge Plancıları Birliği’nin (ISOCARP), Birleşmiş Milletler İnsan Yerleşimleri Programı (UN-HABITAT), Honkong Üniversitesi, Singapur Teknoloji ve Tasarım Üniversitesi, Buenos Aires Üniversitesi, Harvard Üniversitesi, Lincoln Enstitüsü gibi dünyaca saygın kurumlardan profesörler, üst düzey yöneticileri ve bilim adamları yer aldığı teknik komite 8-12 Eylül tarihleri arasında Endonezya’nın Surabaya kentinde toplandı ve aralarında dünya devlerinin de olduğu 15 şehri seçti. 6-8 Aralık tarihleri arasında Guangzhou’da gerçekleştirilecek olan Küresel Belediye Başkanları Forumu, 2018 Kentsel İnovasyon Konferansı ve Guangzhou ödülü toplantısında, jüri kazanan 5 kentte karar verecek.

Türkiye saati ile 6 Aralık 2018 gün bitimine kadar online olarak yarışma için oylama işlemleri vote.guangzhouaward.org/EN/vote.aspx adresinden devam edecek.

Ayrıca, organizasyon komitesinin seçtiği 15 şehir arasından, internet üzerinden yapılan oylamada en çok oy alacak 5 belediye finalde yarışacak.

Tüm vatandaşları Türkiye’yi temsil eden Mezitli Belediyesi’ne oy vermeye davet eden Belediye Başkanı Neşet Tarhan, “Türkiye’nin ismini Çin’de tüm dünyadan belediyelerin içinde söyletelim. Kadınların Mezitli’de daha iyi şartlarda olması için hazırladığımız projenin bu denli büyümüş olması hepimizi onurlandırıyor. Ülkemizin bayrağının Çin’de dalgalandırılabilmesi için tüm halkımızı Mezitli’de destek vermeye ve oy kullanmaya davet ediyorum” diye konuştu.

Asıl amacın ödül değil kadınların hak ettiği değer alması olduğunun altını çizen Tarhan, “Burada tezgah açan kadınlarımız ekonomik olarak daha güçlü oluyorlar. Kadınlarımız ekonomik olarak güçlenmedikçe ne siyasi ve toplumsal olarak daha güçlü olabilir ne de artık görmek istemediğimiz kadına şiddet ve cinayetin önüne geçilebilir. Kadınlarımız güçlenmedikçe Türkiye’de siyasi yönden de herhangi bir yere varmamız mümkün değil. Kadınlarımız artık daha dik ve güçlü duruyorlar” şeklinde konuştu.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments