Perşembe, Aralık 8, 2022
Ana SayfaMezitliDoğa savaşçısı muhtarın bahçesini katlettiler

Doğa savaşçısı muhtarın bahçesini katlettiler

Eski Mezitli Mahallesinde yaşanan orman talanına verdiği mücadeleyle dikkatleri üzerine çeken mahalle muhtarı Veysel Gılıçoğlu’nun iki dev serası kimliği belirsiz kişilerce katledildi.  Sera naylonlarını bıçaklarla parçalayan Vandallar, yaşı yirminin üzerinde binlerce örtü altı üzüm asmasını kesilerek yok etti. Olay yerine giderek Muhtar Gılıçoğlu ve ailesine geçmiş olsun dileklerini ileten Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, “Dün binlerce orman ağacını katleden kişilere tepkisini dile getiren muhtarımızın bu kez serasında bulunan asmalar aynı akıbete uğradı. Bu katliamı yapanların yanına kar kalmasın diye mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz” dedi.

 

Eski Mezitli’de gerçekleştirilen orman katliamına Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’la birlikte büyük tepki gösteren doğa savaşçısı mahalle muhtarı Veysel Gılıçoğlu’nun farklı yerlerde bulunan iki serası kimliği belirsiz kişi ve kişilerce tahrip edildi. Serada bulunan naylon kaplamaları kesici aletlerle parçalayan kişiler, örtü altı üzüm yetiştirilen yaşı yirminin üzerinde asma ağaçlarını keserek katletti. Ağaç motorları ile sera içerisine dalan Vandallar, tüm asma ağaçlarını gövdesinden kesti. Komşu bahçelerin haber vermesi üzerine olay yerine giden muhtar Gılıçoğlu, gördüğü manzara karşısında adeta yıkıldı. Polis ekiplerinin de inceleme yaptığı bahçenin halini gören Gılıçoğlu ailesi gözyaşlarını tutamadı. Olay yerine giderek Gılıçoğlu ailesine geçmiş olsun dileklerini ileten Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, gereken desteği vereceklerini, faillerin bulunarak ceza almaları için olayın peşini bırakmayacaklarını söyledi.

Bir süredir Muhtar Gılıçoğlu ile ülkenin toplumsal bir yarası olan orman katliamına karşı mücadele verdiklerini ifade eden Başkan Tarhan, “Türkiye’nin hemen her yerinde yaşanan fakat üstü örtülen bir sorun bu orman talanı. Eski Mezitli Mahallemizin özelinde biz bunun üzerine gittik. 2017 yılında 50 dönüm geçtiğimiz günlerde de 72 dönüm alan limon bahçesi yapılmak üzere kesildi. Bu sadece aynı kişi tarafından kesilen iki alan. Oysa bunun gibi yüzlerce dönüm ormanlık alan ağaçlar katledilerek limon bahçesine dönüştürüldü. Belli bir süre sonrada bir yolunu bularak imara açıp konut yapıyorlar. Burası Mesin’in en güzel yeri. Deniz manzaralı, limon bahçeleri ve ormanın içerisinde çok değerli bir arazi. Biz burasının talan edilmesine, ağaçların katledilmesine karşı mücadele veriyoruz. Bugün karşılaştığımız manzara ise tamamen içimizi acıtan bir durum. Onlarca sera bahçesi içerisinde farklı yerlerde bulunan Eski Mezitli Mahallesi Muhtarımız Veysel Gılıçoğlu’nun iki bahçesi de tahrip edilmiş üzüm asmaları kesilerek kahredilmiştir. Bunu yapanlar burasının Sayın Gılıçoğlu’na ait olduğunu bilerek yaptılar. Manidar bir durum. Topluma bir mesaj verilmek istenmiş. Maalesef devletten ve kamu malından yana taraf olmak ülkemizde son derece zor. Kamunun malını korursanız maalesef başınıza bunlar geliyor. Muhtarımızda ‘bana ne’ deseydi başına bu gelmeyecektir. Maalesef manevi zararı kadar maddi zarara da uğramıştır. Çiftçi insanın malına zarar verirseniz onun canını almışsınız demektir. Ona göre borçlanmıştır, ona göre gelecek hayalleri vardır. Şu anda muhtarımız yıkılmış durumdadır. Tüm devlet kademeleri muhtarımızın yanında olmalıdır. Bizde elimizden geldiğince yanında olacağız. Bunu yapanlar ortaya çıksın ki bir daha farklı kişilerin aynı olayı yapmaya cesareti olmasın. Tüm yönleriyle olay araştırılarak gerekenin yapılması gerekiyor. Yasal düzenleme gerekiyorsa mutlaka yapılmalıdır” diye konuştu.

 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments