Cuma, Mart 1, 2024
Ana SayfaGÜNCELZaimoğlu: "Mersin'de oylar yeniden sayılmalıdır"

Zaimoğlu: “Mersin’de oylar yeniden sayılmalıdır”

Yurtdışı oylarının eklenmesinden dolayı meclise gidemeyen CHP Milletvekili Nevin Zaimoğlu, Mersin’de 20 bin 893 oyun geçersiz sayıldığını belirterek, seçim kurullarından Düzce ve Adana’da yapıldığı gibi sandıkların yeniden incelenmesini istedi.

CHP Mersin milletvekili adayı Nevin Zaimoğlu, seçim gecesi oyların sayımı sonucunda CHP’nin Mersin’de 4 milletvekili çıkardığı ve CHP’den 4. sırada olan aday Nevin Zaimoğlu’nun da milletvekili olduğu açıklanmıştı. Ancak ertesi gün yurt dışı oyların eklenmesiyle birlikte CHP’nin milletvekili sayısının 3’e düşmüştü. Bunun sonucunda da Zaimoğlu 734 oy farkı ile meclise gidememişti.

Zaimoğlu, itiraz süreci devam ederken “geçersiz oyların yeniden sayılması” amacıyla seçim kurullarına itirazda bulunduklarını ancak kabul edilmediğini söyledi. Zaimoğlu “Halbuki aynı gerekçe ile AK Parti’nin Düzce ve Adana’da yaptığı itirazlar kabul edilip geçersiz oylar yeniden sayılırken, bizim itirazlarımız bazı ilçe seçim kurulları tarafından reddedilmiştir. Bu çifte standart kabul edilemez. İktidar partisinin aynı gerekçelerle itirazları kabul edilirken bizlerin itirazlarının reddedilmesi akla, vicdan ve hukuka aykırıdır.” dedi.

“İttifak sistemi, seçmenler tarafından iyi bilinmemektedir”

Zaimoğlu “İttifak sistemi ülkemizde ilk kez uygulanmakta olup, sandık kurullarında görev yapan bir çok kişi ve seçmenler tarafından yeterince iyi bilinmemektedir. Örneğin aynı ittifakta yer alan iki partiye birden tercih mührü basıldığında bu oyların geçersiz sayıldığı bilgisi tarafımıza ulaşmıştır, oysa bu oyların geçerli sayılık ittifaka yazılması gerekir. Aksi durumda milli irade sakatlanmaktadır.” dedi.

Geçersiz sayılan bu oyların sandıklar açılarak yeniden incelenmesi ve sayılmasını ilçe ve il seçim kurullarından beklediklerini belirten Zaimoğlu, “Mersin’de 20 bin 893 geçersiz oy çıkması endişelerimizin haklı olduğunun bir göstergesidir. AKP için Düzce ve Adana’da yapılan Mersin’de de yapılmalıdır” diye konuştu.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments