Pazartesi, Şubat 26, 2024
Ana SayfaGÜNCELAytuğ Atıcı, başkan adaylığını açıkladı

Aytuğ Atıcı, başkan adaylığını açıkladı

3 Dönem CHP Mersin milletvekilliği yapan Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, CHP il binasında il başkanı Adil Aktay’ın da katıldığı basın açıklamasıyla Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı’na aday adaylığını açıkladı. Atıcı, ömrünü barışa ve kardeşliğe adamış birisi olarak adaylık açıklamasını ‘1 Eylül Dünya Barış Günü’ gibi anlamlı bir günde yapmak istediğini belirtti.

“Vergide ilk 6 da, yatırımda ilk 25’in içinde bile değiliz”

Mersin Halkı’nın kazandığının vergisini ödeyerek, vergi tahsilatı bakımından da 81 il içinde yine hep ilk 6 içinde yer aldığını ancak Mersin’e yapılan yatırımlara baktığımızda Mersin, bırakın ilk 6’yi, ilk 25 içinde bile kendine yer bulamadığını belirten Atıcı, “Bizler belediye hizmetlerimizin yanında Mersin’de üretimimizi daha da artıracağız ancak hakkımız olan yatırımların da mutlaka peşine düşeceğiz” dedi.

Mersin, huzurun ve kardeşliğin kenti olacak

Mersin’in tarım, ticaret, sanayi, lojistik ve turizm alanlarında Türkiye’nin göz bebeği olmaya en uygun kent olduğunu belirten Atıcı, Mersin’in bu muhteşem potansiyeli harekete geçirmesi gerektiğini ve verimli projelerle Mersin halkının geliri ve refahının artırılması gerektiğini söyledi. Atıcı, “Bununla birlikte yüzyıllardır birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bu kadim coğrafya hala birçok kültürün iç içe yaşadığı, birbirine saygı duyduğu bir yapıya sahiptir. Huzurun, kardeşliğin ve zenginliğin harmanlandığı bir ortamda Barış Kenti Mersin’i yaratmak yereldeki bütün paydaşların sorumluluğundadır. Mersin’de hayal ettiğimiz değişimi ve gelişimi ancak ve sadece sizinle birlikte yapabiliriz” dedi.

“Mersin turizm ile kalkınacak”

Mersin’in kongre, inanç, spor, gastronomi, tarih ve kruvaziyer turizmi ile kalkınacağına inandığını belirten Atıcı, “Toroslar’ın eteğine yapılacak olan büyük bir kongre ve fuar alanıyla Mersin’i bir cazibe merkezi haline getirmek ve binlerce kişiyi Mersin’de ağırlamak mümkündür. Denizi ve yaylalarına ek olarak Anamurda Anemurium, Mamure Kalesi, Bozyazı’da Softa Kalesi, Toslaklar Koyu, Gülnar’da Meydancık Kalesi, Zeynel Abidin Türbesi, Aydıncık’ta Aynalıgöl Mağarası, Silifke’de Cennet Cehennem Mağaraları, Uzuncaburç, Göksu Deltası Mut’ta Alahan Manastırı, Mut Kalesi, Yerköprü Şelalesi, Erdemli’de Kanlıdivane, Kızkalesi, Tarsus’ta St.Paulus Kuyusu, Eshab-ı Kehf, Kleopatra Kapısı, Çamlıyayla’da Cehennem Deresi, Akdeniz’de Atatürk Evi, Kent Müzesi, Yenişehir’de Hz. Mikdat Cami, Mersin Arkeoloji ve Deniz Müzeleri, Mezitli’de Soli Pompeipolis, Toroslar’da Yumuktepe ve Gözne Kalesi Ve daha pek çok tarihi ve turistik mekân turistierin gözlerini kamaştıracak. Bu şekildeki bir turizm anlayışıyla tarım, ticaret, sanayi ve lojistik alanlarında çalışanların yanı sıra küçük esnaf ve ev kadınlarının da kalkınacağı aşikârdır” dedi.

Atıcı, “Başta Avrupa ve Ortadoğu şehirleri olmak üzere, dünya kentleriyle kuracağımız sıcak ilişkilerle, güzel Mersinimizi dünyaya tanıtıp turistlerin buraya gelmelerini sağlayacağız. Denizin yanı sıra başta Müftü Deresi ve Göksu olmak üzere akarsularımızı da turizme kazandıracağız” dedi.

“Mersin Tarım ürünleri festivallerle tüm dünyaya tanıtılacak”

Aytuğ Atıcı, Anamur Muzu, Silifke Çileği. Mut Kaysısi ve Zeytini, Gülnar Elmasi, Mezitli Şeftalisi, Tarsus Üzümü, Akdeniz’in sebzeleri, turunçgilleri ve diğer tarimsal ürünler festivallerle tüm dünyaya tanıtılacağını ve çiftçilerin desteklenecekeğini belirterek, “tarım ürünleri için kooperatifler kurarak üreticilerimizin yanında olacağız” dedi.

“Hafif raylı sisteme ilave olarak metrobüs taşımacılığı”

Aytuğ Atıcı, yılan hikâyesine dönen hafif raylı sistemin, ancak halkçı bir anlayışla hayata geçirilebileceğini belirterek, “Buna ek olarak metrobüs taşımacılığı kentin topu taşıma ve trafik sorunlarını çözecektir. Mersin’in ulaşım ve otopark sorunu ancak güçlü ve vizyoner bir yönetim anlayışı ile çözülebilir” dedi

“Nükleer santral ve balık çiftlikleri ile mücadele edeceğiz”

Mersin’in bize çocuklarımızın emaneti olduğunu belirten Atıcı, bunun için başta nükleer santral ve balık çiftlikleri olmak üzere çevreye çocuklarımıza zarar verecek her şeyle, bilimsel gerçekler ışığında bütün gücümüzle mücadele edeceğiz” dedi. Mersin’e verilmiş bir hediye olan güneşin enerjisinden sonuna kadar yararlanacaklarını, Günes Enerjisi Kooperatifleri kurarak temiz enerji kullanımına öncülük edeceklerini” belirtti.

“Mersin Ortadoğu’nun sağlık üssü olacak”

Mersin ve çevresinde bulunan özel ve kamu hastanelerinin, donanımlı sağlık çalışanları ile dünya çapında sağlık hizmeti verdiğini, bu birikimden başta komşularımız olmak üzere tüm ülkelerin yararlanmasını sağlanacağını belirten Atıcı, “Mersin ülkemizde bu işin öncüsü olacaktır” dedi.

“Mersin’i ortak akılla yöneteceğiz”

Mersin’de her geçen gün artan işsizliğin üretim projeleriyle azalacağını belirten Atıcı, üreten bir Mersin’de işsizlik sorunu ortadan kalkacağını ve tüm sorunları ortak akılla çözeceklerini belirtti.

“Ortak aklımız da, Mersinimizin üniversiteleri, muhtarlarımız, sivil toplum örgütlerimiz, meslek odalarımız, kooperatiflerimiz, kanaat önderlerimiz, belediyelerimiz, bürokratlarımız, eski yeni tüm yöneticilerimiz, yönetmeye dair fikri olanlar ve Mersin’de yaşayan gençler, kadınlar yani kısaca halkımızdır, Mersin’i birlikte yöneteceğiz” dedi.

Projelerinin hayata geçirilmesinde belediyenin öz kaynaklarını ve genel bütçe desteğinin yanı sıra, Avrupa Birliği ve diğer uluslar arası fonlardan, teşvik ve hibelerden ve girişimcilerin desteklenmesi ile Mersin’in öz gücünden de faydalanacaklarını belirtti.

“HDP seçmenini öcü gibi gösterenler, yarın CHP seçmenini de öcü gibi gösterir”

Adaylık tanıtım toplantısı sonunda basın mensuplarının sorularının yanıtlan Aytuğ Atıcı, 3 dönem milletvekilliği yaptığın, artık belediye başkanlığı gibi icra makamında görev almak istediği için henüz erken seçim açıklanmadan çok önce milletvekili adaylığına başvurmayacağını genel başkan sn Kılıçdaroğlu ‘na da bildirdiğini söyledi.

Aytuğ Atıcı, bir başka soruya verdiği cevapta ise siyaset mühendisliği yapmadığını, hiçbir partinin seçmeninin oyuna sulanmadığını, ancak tüm partilerin seçmenlerinin bu ülkenin onurlu vatandaşı olduğunu söyleyerek “HDP seçmenini öcü gösteren yarın CHP seçmenini de öcü gibi gösterir, zaten başladılar. Beni tüm partilerle bir arada görebilirsiniz ama hırsızlarla, teröristlerle bir arada göremezsiniz” dedi.

Prof. Dr. Aytuğ Atıcı’nın adaylıği ile ilgili yaptığı basın açıklamasına CHP’li seçmenin ilgisi yüksekti.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments