Pazar, Şubat 25, 2024
Ana SayfaEĞİTİMMersin Büyükşehir’in üniversite öğrencilerine yaptığı öğrenim yardımı 1250 TL oldu

Mersin Büyükşehir’in üniversite öğrencilerine yaptığı öğrenim yardımı 1250 TL oldu

Mersin Büyükşehir Belediyesi 2019 yılı 1. Olağanüstü Meclis Toplantısı, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında yapıldı. Öğrencilerin sabırsızlıkla beklediği öğrenim yardımları konusu görüşülerek yeni rakam 1250 TL olarak belirlendi.

Üniversite öğrencilerine yapılan öğrenim yardımlarının 1250 TL olarak kararlaştırılmasının ardından açıklama yapan Seçer, “Eğitime çok daha fazla kaynak ayırmak istiyorum. Geçtiğimiz yıl 1000 TL olarak öğrencilerimize bu yardım yapılıyordu. Ben yönetime geldiğimde de bu yardımların 500 TL’si ödenmiş 500 TL’si duruyordu. Kısa süre sonunda kalan 500 TL’yi ödedik ve bunu tasarruf tedbirleri kapsamından çıkardık. Eski dönemde 1000 TL olan yardımı yüzde 20 oranında bir fark koyarak 1200 TL yapalım diye düşündüm. Sonra komisyonda müzakere edildi. Komisyondaki arkadaşlarımız biraz daha fark yaratalım dediler ve komisyon üyelerimizden de talebi ve önerisiyle 50 TL daha ekledik. Yani geçtiğimiz yıla göre yüzde 25 gibi bir fark getirdik. Öğrencilerimize verdiğimiz eğitim yardımı bundan böyle 1250 TL olarak ödenecek” ifadelerine yer verdi.

“Üniversiteye hazırlık kursları hiçbir ayrımcılık, bölgecilik, akrabacılık karıştırılmadan yapıldı”

Başkan Seçer eğitimle ilgili verdikleri hizmette hiçbir ayrıcalık göstermeksizin, fırsat eşitliği adına çalışmalar yaptıklarını da sözlerine ekleyerek, “Üniversiteye hazırlık kursları ile ilgili en ufak bir şüpheniz olmasın. Bu iş hiçbir ayrımcılık, bölgecilik, akrabacılık karıştırılmadan yapıldı. Hiçbir öğretmene ve öğrenciye referans olmayı kabul etmedim. Buradaki temel gayemiz insanlar arasında eğitimde fırsat eşitliği. O yüzden burada yüzde 50 yoksulluk, yüzde 50 de başarı kriterimiz var. 4 bin 200 civarında bir kaydımız var.  Birçok bölgemizde eğitim-öğretim de başladı. Şu anda mutluluk verici. Bu ortamı gören ve çocuklarını başka dershaneye kaydettirmiş aileler; ‘Tekrar kontenjan açılabilir mi? Gelmek istiyoruz’ diyorlar” diye konuştu.

RELATED ARTICLES

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments