Cuma, Mart 1, 2024
Ana SayfaASAYİŞTehlike arz eden köpek ırkları 14 Ocak’a kadar kayıt altına alınmazsa, 11...

Tehlike arz eden köpek ırkları 14 Ocak’a kadar kayıt altına alınmazsa, 11 bin lira para cezası kesilecek

Pitbull Terrier, Dogo Argentino Fila Brasilerio, Japanese Tosa ırklarına ek olarak American Staffordshire Terrier ve American Bully ırkı köpeklerin 14 Ocak 2022 tarihine kadar kayıt altına alınmaması halinde 11 bin lira, sokağa terkedilmesi halinde ise 30 bin lira para cezası kesilecek.

Amerikan Pitbull Terrier, Dogo Argentino, Fila Brasilerio, Japanese Tosa, American Staffordshire Terrier ve American Bully ırkı köpekleri üretmek, sahiplenmek, sahiplendirmek, barındırmak, beslemek, takas etmek, sergilemek, hediye etmek ve bunların ülkemize girişini, satışını ve reklamını yapmak yasaklanarak bu hükme aykırı davrananlara 5199 sayılı Kanunun 28 inci maddesi kapsamında idari yaptırım uygulanacak.

Bu hayvanların ölümü halinde bakanlığa bilgi verilecek ve kayıttan düşürülmesi temin edilecek. Kısırlaştırılan ve kayıt altına alınan bu hayvanlar, kayıt belgesiz, ağızlıksız ve tasmasız olarak dolaştırılamayacak, halkın yoğun olarak bulunduğu yerler ile çocuk oyun alanları ve parklarına sokulamayacak. Bu hükümlere aykırı hareket edenlere, on bir bin Türk lirası idarî para cezası verilecek. Belirtilen yasaklara aykırılığın tekrarı halinde, idarî para cezası verilecek ve hayvanlara el konulacak ve hayvan, konulabileceği bakımevi bulunan en yakın belediye tarafından hayvan bakımevine götürülecek.

Adı geçen köpeklere sahip olanlar, hayvanlarını en yakın bakımevine bırakabilirler. Bu hayvanların sokağa terki halinde otuz bin Türk lirası idarî para cezası verilecek.

Yerel yönetimler tarafından kurulan hayvan bakımevleri de teslim edilen hayvanları kabul etmek zorunda kalacak..

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments