Prof. Dr. Fehmi Ateş : “Hepatit hastalarının % 80’i hastalığından habersiz”

0
1189
MERSİN ÜNİVERSİTESİ GASTROENTEROLOJİ BİLİM DALI ÖĞRETİM GÖREVLİSİ PROF. DR. FEHMİ ATEŞ, HASTALARIN % 80 ‘İNİN HEPATİT OLDUĞUNDAN HABERSİZ TOPLUM İÇİNDE YAŞADIĞINI BELİRTTİ.

Prof. Dr. Fehmi Ateş, hepatit hastalarının yüzde 80 ‘inin hepatit hastası olduğunu bilmeden toplum içinde yaşadığını, hastalığın tedavi edilebildiğini, tedavisi yapılmadığında ise, hastalığın siroz ve karaciğer kanserine sebep olabileceğini belirtti.

Dünya Hepatit günü sebebiyle Mersin İNTERNET HABER’e açıklamada bulunan Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fehmi Ateş , “Ciddi bir halk sağlığı sorunu olan viral hepatit’lere dikkat çekmek ve farkındalığı artırmak amacı ile 2010 yılından bu yana 28 Temmuz’un “Dünya Hepatit Günü” olarak kabul edildiğini belirtti.

“Viral hepatit’ten her yıl 1.4 milyon insan ölüyor”

En basit şekilde karaciğerin iltihabı olarak tarif edilebilen hepatit’in, virüsler başta olmak üzere çok sayıda nedeni olduğunu belirten Ateş, farklı hepatit virüs tiplerinin (A, B, C, D ve E) neden olduğu viral hepatitlerin, dünyada yılda 1,4 milyon insanın ölümüne sebep olduğunu açıkladı.

Viral hepatitlerden Hepatit B ve Hepatit C’nin, kronik hepatit’e yol açtığını belirten Prof. Dr. Ateş, “hastalığın tedavisi ihmal edildiği zaman siroz ve karaciğer kanseri gelişebilir. Dünyada  300 milyon Hepatit B, 100 milyon ise Hepatit C hastası olduğu tahmin edilmektedir. Hepatitlere bağlı ölümlerin yüzde 96’sı bu iki etkenle ilişkilidir.” dedi.

“Hepatit B’den aşılanarak korunmak mümkün”

Hepatit B’den aşılanarak korunmanın mümkün olduğunu belirten Ateş, Ülkemizde Hepatit B aşısı, 1998 yılından beri her yeni doğan her bebeğe uygulanmaktadır. Risk taşıyan yetişkin bireyler de aşılanmaktadır. Hepatit C’nin aşısı yoktur. Bu nedenle hepatit C enfeksiyonundan korunmada en etkili yol virüsün bulaşmasından kaçınmaktır.” diye ifadede bulundu.

Prof. Dr Fehmi Ateş, “Hepatit B virüsü; enfekte kan ve kan ürünleri, cinsel ilişki ve enfekte anneden yenidoğan bebeğe bulaşma şeklinde kişiden kişiye yayılır. Hepatit C virüsü ise esas olarak enfekte kan ile doğrudan temas yoluyla bulaşır. Ancak enfekte kan ile temas etmiş diğer vücut sıvıları da enfeksiyon kaynağı olabilir. Tek eşli çiftlerde cinsel yolla bulaşma nadir görülür.” diye açıklamada bulundu.

Prof. Dr. Fehmi Ateş, bulaşma yollarının:

•  Kontrol edilmemiş kan transfüzyonu ya da kan ürünlerinin kullanımı,

• Sterilize edilmemiş araçlarla tıbbi ya da diş müdahaleleri,

• Anneden bebeğe doğum sırasında,

• Kullanılmış enjektör paylaşımı,

•   Tıraş bıçağı, diş fırçası gibi eşyaların paylaşımı,

•  Sterilize edilmemiş araçlarla dövme ya da vücut takılarının uygulanması,

•  Güvenli olmayan cinsel ilişki.

olduğunu belirtti.

“Kronik viral hepatilerin tedavisi vardır”

Günümüzde kronik viral hepatitlerin tedavisi olduğunu belirten Ateş, buna rağmen dünyada ve ülkemizde hasta olduğundan ve tedavi olabileceğinden habersiz pek çok hasta bulunduğunu, tedavi olmayan kronik viral hepatitli olgularda sıklıkla siroz ve karaciğer kanseri gibi ciddi sağlık problemleri geliştiğini açıkladı.

“Toplumun % 80 ‘i hepatit olduğundan habersiz”

Kronik viral hepatit’li olguların teşhisi, tedavisi ve çevresindeki insanların korunması ancak toplumun ve hastaların bilgilendirilmesi ve harekete geçirilmesiyle mümkün olacağını beliirten Prof. Dr. Ateş , “Dünyada viral hepatitli olguların %80’i bu durumdan habersiz yaşamaktadır. Kronik viral hepatitlerin dünyadan silinmesi için bu hastalara ulaşılması şarttır. Bu nedenle 28 temmuz 2018 yılı ‘Dünya Hepatit Günü’nün ana mesajı ‘Kayıp milyonları bulmak’ üzerine odaklanmıştır.” dedi.
Mersin İNTERNET HABER- (ÖZEL HABER)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
lütfen isminizi buraya girin

7 + = 11